Nowoczesna skarbonka – wybierz właściwą dla swojego dziecka
Skarbonka jest jednym z pierwszych przedmiotów, które uczą dziecka oszczędzania. Wbrew pozorom, nie musi mieć formy tradycyjnej porcelanowej świnki. Dostępne na rynku nowoczesne warianty produktu pozwolą rodzicom dobrać jej rodzaj do indywidualnych cech dziecka. Natomiast oryginalna skarbonka sprawi, że oszczędzanie stanie się dla malucha dobrą zabawą.
Tradycyjna porcelanka
Oczywiście tradycjonaliści mogą sięgnąć po legendarne porcelanowe skarbonki. Nie muszą mieć one wcale kształtu pękatej świnki. Na rynku dostępne są różnego rodzaju zwierzątka a nawet postaci z bajek. Tego rodzaju skarbonka może być wyposażona w specjalny otwór, który będzie umożliwiał wyjmowanie monet bez konieczności niszczenia porcelanki. Jednak warto się zastanowić czy rozbicie przepełnionej oszczędnościami figurki nie sprawiło by maluchowi dodatkowej frajdy.
Wariant „zrób to sam”
Interesującą alternatywą dla standardowych skarbonek są te, które dziecko może po części wykonać samo. Dostępne na rynku zestawy DIY pozwalają szkrabom pomalować lub obkleić figurkę według indywidualnych upodobań. Samodzielne przygotowanie skarbonki będzie doskonałą zabawą. Ponadto świadomość, że zrobiło się ją samodzielnie, może dodatkowo zachęcać malucha do regularnego odkładania pieniędzy.
Interaktywne skarbonki
Rozwijające się technologie dotknęły również tradycyjnych skarbonek. Starsze dzieciaki mogą stać się posiadaczem wariantów interaktywnych. Tego rodzaju produktu łączą w sobie funkcje gromadzenia monet, wydawania różnorodnych dźwięków, a niekiedy nawet liczenia własnej zawartości.
Interaktywna świnka Fisher Price wydająca dźwięki i licząca wrzucane pieniądze, elektroniczny piesek zjadający monety z miski czy zwierzątko, które wychyla się po pieniądze z pudełka to tylko niektóre propozycje dostępne na polskim rynku. Zakup interaktywnej skarbonki to koszt kilkudziesięciu złotych, jednak jeśli tego rodzaju urządzenie ma nakłaniać potomka do oszczędzania, to może taka inwestycja będzie dla rodzica opłacalna.
Oszczędności do… bankomatu
Skarbonka może uczyć nie tylko oszczędzania, ale również… korzystania z bankomatu. Idealnie nada się do tego wariant Mały Bankier. Plastikowy bankomat nie tylko monitoruje saldo gromadzonych środków, ale również pozwala wypłacać pieniądze z wykorzystaniem numeru PIN i plastikowej karty bankomatowej. Inwestycja w taką skarbonkę z pewnością zwróci się w postaci dodatkowych umiejętności malca związanych z dysponowaniem własnymi pieniędzmi.
Skarbonka w wersji wirtualnej
Idea skarbonki wykorzystywana jest coraz częściej przez instytucje finansowe. Chociażby PKO BP w ramach PKO Junior umożliwia małemu właścicielowi rachunku bankowego zakładanie wirtualnych skarbonek. Każda z nich może mieć inną postać (bank udostępnia kilka różnych grafik świnki), nazwę i cel oszczędzania. Określenie konkretnej kwoty, która ma być uzbierana oraz zwizualizowane za pomocą kolorowych grafik zwiększające się oszczędności z pewnością zachęcą dziecko do regularnych wpłat.
Jeśli szkrab będzie dysponował większą ilością gotówki i nie będzie wiedział, w której skarbonce ją ulokować, może dokonać losowania spośród tych, które już prowadzi. Za uzbieranie wyznaczonej kwoty maluch otrzyma również wirtualną odznakę.
Zaletą skarbonki wirtualnej jest również to, że rodzic ma stały podgląd w jej zawartość za pośrednictwem własnej bankowości internetowej w PKO BP. Tak szybka i wygodna weryfikacja wysokości oszczędności nie zawsze jest możliwa w przypadku tradycyjnych porcelanek.
Jaką wybrać?
To, że skarbonka jest doskonałą nauką oszczędzania, nie wzbudza żadnych wątpliwości. O sposobach dziecięcego oszczędzania pisaliśmy trochę wcześniej. Jednak rodzaj skarbonki powinien być dostosowany przede wszystkim do wieku i poziomu rozwoju dziecka. Zbyt zaawansowana zabawka, której zasad działania nie będzie rozumiało 2-3-letnie dziecko, może tylko przestraszyć malucha.
Ponadto bez względu na rodzaj wybranej skarbonki, rodzic zawsze powinien kontrolować to, w jaki sposób wykorzystuje ją dziecko (ze względów bezpieczeństwa).