Rola dobrych nawyków finansowych w rozwoju dziecka
Nawyki bardzo mocno wpływają na życie człowieka – dzięki nim część codziennych czynności jesteśmy w stanie wykonywać automatycznie, bez każdorazowego zastanawiania się nad nimi. Czemu więc nie wyrobić pozytywnych nawyków finansowych u swojego dziecka?
Odkładanie drobnej części każdego kieszonkowego (przychodu)
Jeśli dziecko od małego będzie choćby małą część swojego kieszonkowego wrzucać do skarbonki, czy odkładać na konto bankowe, nie zbierze co prawda majątku, ale nauczy się w jaki sposób można gromadzić pieniądze na większe lub niezaplanowane wydatki. Ludzie bez nawyku oszczędzania często popadają w spiralę długów – regularne odkładanie części przychodu: kieszonkowego, stypendium, czy wypłaty, znacznie zmniejsza takie ryzyko.
Lista zakupów
Wychodząc na większe zakupy do marketu przygotuj listę zakupów i włącz w ten proces dziecko. Określ jaką ilość pieniędzy będziecie potrzebować, ile możecie wydać i staraj się trzymać przyjętych założeń. To nauczy młodego człowieka unikać impulsywnych zakupów i nieprzemyślanych wydatków.
Sprawdzanie cen w internecie przed zakupem
Impulsywne zakupy wiążą się również z przepłacaniem – gdy natychmiast kupujemy coś, co zwróci naszą uwagę, nie mamy porównania z cenami w innych sklepach. Najbardziej rozsądnym jest wstrzymanie się z zakupem i sprawdzenie ceny „upatrzonego” produktu w internecie – dzięki porównywarkom cenowym za pomocą kilku kliknięć dostajemy listę cen z dziesiątek, a czasem i z setek sklepów. Jeśli pokażesz dziecku gdzie szukać i jakie można dzięki temu osiągnąć korzyści, na pewno w przyszłości dwa razy zastanowi się, zanim kupi coś w przypływie emocji.
Rejestr wydatków
Zbieranie paragonów może okazać się dla dziecka zajęciem nudnym, lecz dzięki nowej technologii są bardziej interesujące sposoby na zbieranie informacji o wydatkach. Można na przykład fotografować paragony i organizować je za pomocą specjalnych aplikacji na urządzenia mobilne. Świadomość tego, co i za ile kupujemy, to pierwszy krok do racjonalizacji wydatków.
Czemu ma to służyć? Przede wszystkim temu, by wykształcić w Twoim dziecku postawę świadomego konsumenta, który dokonuje przemyślanych zakupów, a źródłem finansowania większych potrzeb są oszczędności, a nie kredyty. Nawyk oszczędzania i inwestowania, zamiast konsumpcji i zadłużania się to jedne z podstawowych elementów etyki, która doprowadziła kraje takie jak Niemcy, czy Holandia do roli światowych potęg gospodarczych. Czemu nie zastosować tych samych zasad również i u nas?