Rusza II edycja programu „Rosnę z matematyką” dla przedszkoli
Fundacja mBanku uruchomiła II edycję programu grantowego dla przedszkoli, w ramach której przeznaczy 0,5 mln złotych na dofinansowanie edukacji matematycznej dzieci w wieku przedszkolnym.
Fundacja mBanku uruchomiła II edycję programu grantowego dla przedszkoli, w ramach której przeznaczy 0,5 mln złotych na dofinansowanie edukacji matematycznej dzieci w wieku przedszkolnym.
Toruński Nicolaus Bank aktywnie działa w ramach Szkolnych Kas Oszczędnościowych, programu, którego celem jest ukształtowanie w dzieciach nawyku oszczędzania i rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. W ramach SKO dzieci otrzymują m.in. lekcje o tematyce finansowej oraz konkursy z nagrodami za oszczędzanie.
W ramach programu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności PKO BP, bank przygotował specjalny test z zagadnień szczególnie istotnych w dzisiejszym świecie. Wiedza, jaką należy się wykazać, dotyczy finansów, oszczędzania, ekologii, aktywnego stylu życia, zdrowego odżywiania i cyberbezpieczeństwa.
Dziesięciolatek wydał na karty pre-paid do gier 1500 zł. Brzmi jak nieudany żart, jednak to autentyczny przypadek z ostatnich miesięcy. Niestety nie jest to wyjątek. Dzieciaki coraz więcej pieniędzy wydają na gry i dodatkowe aplikacje. Niekiedy nawet kilkaset złotych miesięcznie!
Chociaż dzieci i młodzież często naśladują swoich rodziców w zarządzaniu pieniędzmi, z pewnością nie jest to umiejętność, którą się dziedziczy. Podstaw ekonomii i finansów można się po prostu nauczyć. Czy młodzi Polacy korzystają z tej możliwości?
Polski nastolatek coraz częściej dysponuje własnymi pieniędzmi. Czy potrafi nimi mądrze zarządzać? Na to i wiele innych pytań dotyczących umiejętności ekonomicznych młodzieży odpowiada część badania PISA 2015.
Dzieci i młodzież chętnie zdobywają wiedzę z zakresów finansów. Lubią też ze sobą rywalizować w tym zakresie. Dzięki aktywnej działalności wielu instytucji finansowych, mają do tego doskonałą okazję – konkursy finansowo-ekonomiczne dla dzieci i młodzieży.
Część rodziców uważa, że finanse i bankowość to zbyt poważne tematy dla ich dzieci. Jednak dziecko nie powinno być izolowane od działalności instytucji finansowych. Co więcej, im wcześniej zacznie oswajać się z ogólnymi zasadami finansowego rynku, tym lepiej.
Nawet krótkie rozmowy na temat pieniędzy pomogą dziecku zrozumieć proste zależności finansowe, a przede wszystkim wzbudzą jego świadomość w tym obszarze. Warto samemu zadbać o wiedzę młodego człowieka, ponieważ informacje wyniesione z mediów nie zawsze idą w parze z rozsądnym zarządzaniem finansami.
Wiedza jest niezwykle cennym kapitałem w dzisiejszym świecie, a informacje związane z finansami są szczególnie istotne – to od nich zależy nasze bezpieczeństwo materialne, jak również bezpieczeństwo przyszłych pokoleń. Dlaczego warto edukować młodzież na temat finansów?